Boksas

Mėgėjų boksas: Geriausi iš geriausių. Pirma dalis.

Spread the love

Iki šių metų olimpinių žaidynių likus vos devyniems mėnesiams, aš pradedu straipsnių ciklą, kuriuo žadu mažiau apie boksą žinantiems gerbėjams pristatyti ryškesnes mėgėjų bokso pasaulio žvaigždes.

Įvadinis mano straipsnis bus suskirstytas į tris dalis.

Šįkart pateiksiu sąrašą vardų, kuriuos šiuo metu laikau geriausiais mėgėjų lygio boksininkais, ir juos išskirstysiu į tris kategorijas: įsitvirtinę, pereinamosios fazės ir daug žadantys ateities talentai.

Visų pirma pradėsiu nuo pirmos dalies, kurią pavadinau įsitvirtinusiais elitinio lygio boksininkais.

Įsitvirtinę

Zou Shimingas (Kinija)

30 m.; pirmasis visų lengviausias svoris; trečia vieta AIBA pasauliniame reitinge

Vienas iš sėkmingiausiai įsitvirtinusių mėgėjų boksininkų pasaulyje. Pirmą kartą jį pastebėjau per 2008-ųjų metų Pekino olimpiadą, kurios metu boksininkas iškovojo aukso medalį. Neseniai prie savo medalių kolekcijos boksininkas pridėjo ir pasaulio mėgėjų čempionato auksą.

Greitas, agresyvus, aktyvus boksininkas, kuriam netrūksta įgūdžių, kaunasi pačioje lengviausioje bokso svorio kategorijoje. Nors šiuo metu jis užima trečią vietą AIBA reitinguose, tačiau mano nuomone jis pagal savo svorio kategoriją yra geriausias pasaulyje. Be to, jis pasaulio čempionato finale gana užtikrintai įveikė dabartinį pirmos vietos reitinguose savininką iš Pietų Korėjos Jong Hun Shiną.

Didžiausi pasiekimai:

Olimpinės žaidynės – 2008-ųjų metų auksas ir 2004-ųjų metų bronza;

Pasaulio čempionatai – 2011-ųjų m. auksas, 2007-ųjų m. auksas, 2005-ųjų m. auksas ir 2003-ųjų metų sidabras;

Azijos žaidynės – 2010-ųjų m. auksas ir 2006-ųjų m. auksas.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Turint omeny tai, kad jis jau nebe pačios pirmos jaunystės, ir tai, kad jis kilęs iš komunistinės šalies, kuri nepasižymi aukšto lygio profesionaliais boksininkais, galimybių tapti profesionalu jis beveik neturi.

Vasylis Lomachenko (Ukraina)

23 m.; lengvas svoris; trečia vieta AIBA pasauliniame reitinge

Paskutinės olimpiados metu Lomachenko buvo laikomas bokso vunderkindu ir nors jis ir paseno keliais metais, tačiau jis vis dar yra tokiu laikomas. Jis yra mano mėgstamiausias mėgėjų lygio boksininkas, pasižymintis kiekviename turnyre, kuriame pasirodo. Savo stiliumi jis man šiek tiek primena Yuriorkisą Gamboa, nors jis kovos metu nelaiko savų rankų taip žemai ir, ypač kalbant apie gynybą, jo bokso pagrindai yra netgi geresni nei Gamboa. Vasylis yra tvirtas ir labai įgudęs boksininkas, naudojantis solidžią taktiką ir turintis geresnę nei vidutinę smogiamąją jėgą. Prieš du mėnesius laimėdamas pasaulio aukso medalį prieš kubietį Yasnielį Lopezą boksininkas įrodė, kad gali ne tik sklandžiai boksuotis, bet ir veltis į aršią kovą.

Kai kurie mano, kad jis nebėra toks galingas, koks buvo per praėjusias olimpines žaidynes, tačiau aš nesutinku. Mano nuomone boksininko medalių galybė, ypač tokiame jauname amžiuje, viską pasako.

Didžiausi pasiekimai:

Olimpinės žaidynės – 2008-ųjų m. auksas;

Pasaulio čempionatai – 2011-ųjų m. auksas, 2009-ųjų m. auksas ir 2007-ųjų metų sidabras;

Europos mėgėjų čempionatai – 2008-ųjų m. auksas;

Valo Barkerio (geriausio boksininko) trofėjus – 2008-ųjų m. olimpiada.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Gana didelės. Galbūt šioje situacijoje daugiau tikiuosi nei iš tikrųjų manau, tačiau jam po Londono olimpiados mėgėjų lygyje nebematau jokių didelių tikslų, net jei jam ir nepavyktų laimėti aukso. Olimpiados metu jam bus jau 24 m. ir tai puikus metas žengti žingsnį į priekį, ypač turint omeny jo didžiulę patirtį kaunantis su geriausiais mėgėjų lygio boksininkais.

Man atrodo jis galėtų tapti puikiu profesionalu. Jo stilius yra ypač tinkamas ir manau, kad jo tautiečiai broliai Klitschko galėtų prisidėti prie boksininko pirmųjų žingsnių profesionalų ringe.

Roberto Cammarelle (Italija)

31 m.; supersunkus svoris; trečia vieta AIBA pasauliniame reitinge

Solidus sunkiasvoris, turintis puikius įgūdžius ir galintis sėkmingai naudotis esminiais bokso principais bei turintis gerą smūgį priekine ranka ir kabliu. Galbūt jis šiek tiek slystelėjo paskutinio pasaulio čempionato ketvirtfinalyje pralaimėjęs jaunajam britų talentui Anthony Joshua, bet kita vertus tas pats Joshua turi daug galimybių tapti ateities žvaigžde. Manau, kad Cammerelle sugebės sėkmingai atsistatyti po patirto pralaimėjimo ir bus pasirengęs žaidynėms. Jis yra didingas ir klasiškas boksininkas, kurį visai nurašyti galėtų tik kvailys.

Didžiausi pasiekimai:

Olimpinės žaidynės – 2008-ųjų m. auksas ir 2004-ųjų m. bronza;

Pasaulio čempionatai – 2009-ųjų m. auksas, 2007-ųjų metų auksas ir 2005-ųjų m. sidabras;

Europos mėgėjų čempionatai – 2011-ųjų m. sidabras, 2004-ųjų m. sidabras ir 2002-ųjų m. sidabras.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Labai mažos. Jam jau 31 m. ir netgi turint omeny tai, kad šiais laikais sunkiasvoriai dažnai savo galimybių riba pasiekia jau perkopę trečiąjį savo dešimtmetį, jam tiesiog jau per vėlu. Jis dirba policininku ir iš dalies yra savo miesto didvyris, tad labiausiai tikėtina, kad po Londono olimpiados boksininkas baigs sportininko karjerą ir bandys savo jėgas kur nors kitur.

Magomedrasulas Medzhidovas (Azerbaidžanas)

25 m.; supersunkus svoris; pirma vieta AIBA pasauliniame reitinge

Palyginus nedaug patirties aukščiausiame lygyje turintis boksininkas vis dėlto patenka į mano „įsitvirtinusių“ kategoriją todėl, kad jis yra pasaulio mėgėjų čempionas ir užima pirmąją vietą AIBA supersunkaus svorio reitinge. Jis atrodo kaip tankas ir jau įrodė, kad yra atsparus smūgiams, pasaulio čempionato finale vienu tašku palaužęs Anthony Joshua, nors prieš jį turėjo 8 cm ūgio deficitą. Apie jį daug informacijos surinkti nėra lengva. Jis visai neseniai boksavosi sunkiasvorių divizijoje, o supersunkaus svorio kategorijoje jis laikomas galbūt šiek tiek per žemu (arba bent jau tik vidutinio ūgio). Jam laimėjus pasaulio čempionato finalą vieninteliai du būdvardžiai, kilę mano galvoje, galintys geriausiai apibūdinti šį boksininką, buvo tvirtas ir galingas.

Didžiausi pasiekimai:

Pasaulio čempionatai – 2011-ųjų m. auksas;

Geriausias pasaulio supersunkaus svorio boksininkas.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Mano spėjimas būtų 50 procentų. Jei jam pavyks laimėti olimpinį auksą, jis turės du svarbiausius mėgėjų lygio titulus, tad sekantis žingsnis į profesionalų ringą būtų tikrai neprastas sprendimas. Jei nepavyks, tuomet jam tikriausiai teks išbandyti savo jėgas dar kartą jau po ketverių metų.

Rau‘shee Warrenas (JAV)

24 m.; visų lengviausias svoris; dvylikta vieta AIBA pasauliniame reitinge;

Jis pradėjo boksuotis būdamas vos šešerių ir treniravosi toje pačioje salėje kaip ir Aaronas Pryoras. Net ir turint omeny gilią JAV profesionalų ir mėgėjų bokso istoriją, Warrenas šiuo metu yra vienintelis išskirtinio dėmesio vertas JAV komandos narys. Jis yra 2007-ųjų m. pasaulio čempionas ir yra iškovojęs medalį trejuose iš paskutinių keturių pasaulio čempionatų. Tačiau mano nuomone jis nesiekia elitinio mėgėjų lygio, o paskutinėje olimpiadoje stipriai nuvylė, iškrisdamas pirmame raunde.

Didžiausi pasiekimai:

Pasaulio čempionatai – 2007-ųjų m. auksas, 2011-ųjų m. bronza ir 2005-ųjų m. bronza.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Jei jis siekia profesionalo karjeros, tai jis privalo žengti žingsnį į profesionalų pasaulį jau po šios olimpiados. Būdamas 24 m. amžiaus jis turi svarbių mėgėjo karjeros pasiekimų, tad vėliau gali būti jau per vėlu. Olimpinis medalis stipriai pastūmėtų jį į profesionalų ringą. O jį iškovoti boksininkas tikrai turi neblogų šansų.

Misha Aloyanas (Rusija)

23 m.; visų lengviausias svoris; pirma vieta AIBA pasauliniame reitinge

Kaip dažniausiai pasitaiko su ne vakarų pasaulio mėgėjais boksininkais, apie šį vyruką informacijos labai nedaug. Galima pabrėžti tik tai, kad jis yra dabartinis pasaulio čempionas ir pirmas numeris pasauliniame reitinge. Žinome ir tai, kad jis nori pasikeisti savo vardą į Mikhailą. Vienintelį kartą mačiau šį boksininką tuomet, kai jis pasaulio čempionato finale vienu tašku įveikė velsietį Andrew Selby. Jie abu buvo puikūs, greiti boksininkai, naudojo įvairias smūgių kombinacijas ir vienas prieš kitą atrodė labai apylygiai. Visai nenustebčiau, jei abu boksininkai susitiktų olimpiados finale. Aloyanas dar vienoje atkaklioje kovoje (17-13) pasaulio čempionato pusfinalyje įveikė JAV boksininką Rau‘shee Warreną.

Didžiausi pasiekimai:

Pasaulio čempionatai – 2011-ųjų m. auksas ir 2009-ųjų m. bronza;

Geriausias pasaulio visų lengviausio svorio boksininkas.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Dar vienas atvejis, kuomet galimybes vertinčiau 50 procentų. Jei jis laimės auksą arba bent jau iškovos medalį, galimybė tapti profesionalu bus gana didelė. O jei jam nepavyks laimėti, tada jau reiktų atsižvelgti į kitus niuansus. Sunkoka daugiau pasakyti apie šį boksininką, nes apie jį žinau labai mažai, ir daug kas priklauso nuo to, kokia būtų jo situacija tarp Rusijos promoterių.

Domenico Valentino (Italija)

27 m.; lengvas svoris; antra vieta AIBA pasauliniame reitinge

Valentino mėgėjų pasaulio viršūnėje „trinasi“ jau šešerius ar net septynerius metus ir iki šiol iškovodavo po medalį kiekviename didžiausiame mėgėjų turnyre. Didžiausia problema, trukdanti jam sėkmingai pretenduoti į aukso medalį, yra Lomachenko. Abu boksininkai pernai susitiko pasaulio čempionato pusfinalyje. Tuomet Lomachenko rezultatu 17-11 įveikė Valentino, kuriam atiteko čempionato bronza. Nepaisant to, jis yra labai tvirtas boksininkas (apie tai galima spręsti iš aukšto jo reitingo), pasitaikius gerai dienai galintis įveikti bet kurį oponentą.

Tiesa, jis nepasižymi galingu smūgiu ir boksuodamasis laiko rankas žemai bei dažnai siekia padaryti žalos kontratakomis. 2007-ųjų m. pasaulio čempionato finale jis rezultatu 18-10 pralaimėjo britui Frankie Gavinui, tačiau 2009-aisiais grįžo su aukso medaliu (pasaulio čempionatai vyksta kas du metus).

Didžiausi pasiekimai:

Pasaulio čempionatai – 2009-ųjų m. auksas, 2007-ųjų m. sidabras ir 2011-ųjų m. bronza;

Europos čempionatai – 2011-ųjų m. sidabras ir 2004-ųjų m. bronza.

Galimybės tapti profesionaliu boksininku po Londono olimpiados

Niekada negali žinoti, tačiau aš labai abejoju, kad jis kada nors taps profesionalu. Jo mėgėjo karjera buvo ilga ir sėkminga. Aš manau, kad kai jis nuspręs baigti mėgėjo karjerą, jis atsisveikins su boksu visam laikui. Be to, turint omeny jo svorio kategoriją, tapti profesionalu 28 m. amžiaus yra gerokai per vėlu.

Tai buvo pirma straipsnių ciklo dalis. Tikiuosi, kad straipsnis buvo pakankamai informatyvus ir naudingas. Tačiau labiausiai tikiuosi, kad jis padės jums dar labiau mėgautis olimpiniu boksu ir jūs jau būsite susipažinę su pagrindiniais pretendentų į medalius vardais.

Manau, kad mėgėjų boksas šiek tiek pakeitė kryptį, nes praeitais metais buvo grįžta prie trijų trejų minučių raundų, o balsavimas yra pasiekiamas tik pasibaigus kiekvienam raundui, o ne bet kuriuo kovos metu, kaip buvo prieš tai. Tai reiškia, jog nuo šiol boksininkai rečiau atsipalaiduos, nes nežinos, ar turi susikrovę pakankamai didelę taškų persvarą.

Pakeičiant keturis dviejų minučių raundus į tris trejų minučių raundus (kaip buvo septintame, aštuntame ir devintame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose) bus sugrąžintas profesionalaus bokso pojūtis.

Kai kurie žmonės vengia mėgėjų bokso dėl galvos apsaugų, kurios kartais trukdo atpažinti boksininkus. Tačiau stebėdamas mėgėjų dvikovas privalai suprasti, kad kuo daugiau žiūri, tuo dažniau pradedi kreipti dėmesį į skirtingus boksininkų stilius ir jų demonstruojamus įgūdžius bei tokiu būdu labiau mėgaujiesi sportu. Taip pat malonu stebėti ateities profesionalų bokso žvaigždes, besimokančias ir besitobulinančias savo įgūdžius mėgėjų ringe. Be to, pasitaiko labai įdomių ir intriguojančių dvikovų.

Tikiuosi jums patiko pirma dalis. Antra dalis turėtų pasirodyti labai greitai.

Leave a Comment