Boksas

Korumpuota AIBA sudaužė ne vieną širdį Londone

Spread the love

Vienas iš nemaloniausių 2012-ųjų metų Londono olimpiados aspektų buvo didžiulė korupcija, apėmusi olimpiados bokso turnyrą. AIBA yra organizacija, atsakinga už olimpinių žaidynių bokso programos organizavimą, tačiau ji turi liūdnai pagarsėjusią istoriją, susijusią su korupcija.

2008 m. medaliai buvo nupirkti, korupcija atskleista, o visi už tai atsakingi asmenys pašalinti iš pareigų. Praėjusiais metais BBC tyrė medalių pirkimą, į kurį tariamai buvo įsivėlęs Azerbaidžanas. Šalies vadovybė (arba investuotojas, užsiimantis įvairiomis machinacijomis prisidengęs Azerbaidžano vadovybe) padarė šiek tiek keistoką investiciją į pusiau profesionalaus bokso turnyrą Jungtinėse Valstijose. BBC atskleidė atsakingo AIBA asmens Ivano Khodabakhsho siųstus ir gautus elektroninius laiškus, kurie padėjo susieti dviejų olimpiados aukso medalių pirkimą su Azerbaidžano boksininkais.

AIBA vadovas Ching-Kuo Wu, kuris 2008 m. nutraukė spaudos konferenciją, kurioje buvo nagrinėjami Pekino olimpiados medalių pirkimo aspektai, pažadėjo BBC, kad tyrimui bus leista įvykti. Tuo tarpu Khodabakhshas vis dar dirba AIBA asociacijoje.

Londono olimpiados metu taip pat nestigo keistų sprendimų. Du labiausiai ginčytini sprendimai padėjo būtent Azerbaidžano boksininkams. Viename Niujorko dienraščių buvo rašoma, kad atsakingas AIBA asmuo iš Azerbaidžano Aghajanas Abiyevas prieš olimpiadą pranešė: „Manau, kad žymiems mūsų šalies boksininkams olimpinėse žaidynėse iškovoti medalį nebus sunku. Neabejoju, jog mūsų boksininkai iš Londono grįš su medaliais. Telieka pamatyti, su kokiais.“ Pasirodo, kad su bronzos.

Abiyevas ir Ishanguly Meretnyyazovas buvo pašalinti po to, kai Magomedui Abdulhamidovui buvo užfiksuota pergalė, nors boksininkas trečiame kovos su Satoshi Shimizu raunde patyrė net kelis nokdaunus. Vis dėlto, teisėjai buvo nubausti už savo kompetencijos stoką ir akivaizdų bandymą sukčiauti.

Azerbaidžaniečiui Teymurui Mammadovui, kuriam ant kaklo buvo užkabintas bronzos medalis, taip pat buvo įskaityta nušvilpimo verta pergalė prieš Siarhei Karneyeu.

Na, o mums bei sausakimšoje arenoje skanduojantiems bokso fanams, skaudžiausias smūgis į paširdžius atiteko tuomet, kai Evaldo Petrausko pusfinalio dvikovoje prieš korėjietį Soonchulą Haną nugalėtoju buvo paskelbtas pastarasis. Bet apie tai vėliau.

Įsiveržęs į olimpinių pergalių seriją it viesulas, Evaldas atrodė nesustabdomas. Pirmoje kovoje namo siunčiamas Europos vicečempionas vengras Miklošas Vargas.

Europoje antras?! Taip, bet viskas buvo dar prieš akis.

Kovoje dėl medalio priešingame ringo kampe jo laukė dar grėsmingesnis varžovas, Europos čempionas Fatihas Kelesas. Būtent su juo Šilutės ąžuolas jau turėjo suremti pirštines balandžio mėnesį Trabzone (Turkija) įvykusiame Europos olimpiniame atrankos turnyre. Ko gero nujausdamas didesnę grėsmę nei pats besąs, turkas staiga pranešė, kad mistinėmis aplinkybėmis lūžo jo ranka ir jis savo dalyvavimą turnyre (užsitikrinęs kelialapį į Londoną) sustabdo. Fatihas neklydo, ko gero laimėti prieš mūsų galiūną nei tuomet, nei dabar nebuvo lemta. Rezultatu 16:12 pelnytai pergalė atitenka mūsiškiui. Teisėjų „Damoklo kardo“ dar pernelyg nejaučiame, nebe ilgai.

Ir štai mes per plauką nuo olimpinio medalio, 44 metus mūsų olimpinis boksas kentėjo alkį.

Čia ir dabar arba vėl teks apsišarvoti kantrybe mažiausiai ilgus, 4 – ius metus.

Būtent tuo metu ir prasidėjo kovos ne su vienu (kaip reglamentuojama tarptautinio bokso taisyklėse), bet su dviem oponentais. Tiesa, abu jie smogia skirtingai. Vienas fiziškai, kaip ir įprasta, kitas per moralinę prizmę. Abu skausmingi, juolab ant kortos pastatyta tiek daug.

Tokį scenarijų mes išvydome žūtbūtinėje super dvikovoje kuomet Evaldas Petrauskas užkūrė tokią peklą pasaulio čempionui iš Italijos Domenico Valentino, kad užkulisiuose iš anksto suplanuota itališkoji šventė patyrė fiasko. Kad ir kaip teisėjų kolegijos pirmininkas (beje italas) per ringo referį stengėsi patepti girgždančią kovos eigą ir atimdamas kalną nervų, to neužteko ir vos dviejų taškų skirtumu Londono olimpinių žaidynių sensacija iš Traksėdžių perrašė garbingą Lietuvos bokso istoriją.

Medalis jau kišenėje. Prisipažinsiu, kad visi Lietuvoje jau piešė finalo paveikslą, kuris vadinosi Lomachenko – Petrauskas. Nedaug žmonių buvo girdėję apie Azijos čempioną Soonchulą Haną.

Privertęs pasiduoti Europos bei pasaulio bokso čempionus taškais, Azijos žemyno nugalėtoją šilutiškis turėjo sustabdyti aiškia persvara. Kito kelio nebuvo. Tai supratome jau po pirmojo raundo, kuriame kovos tempą diktavęs Lietuvos olimpietis pralaimėjo rezultatu 5:4. Negalime teigti, kad mes buvome visa galva pranašesni, taip nebuvo. Tačiau korėjietis buvo labiau nepatogus, nei lygiavertis visuose departamentuose. Teisėjams to ir užteko, 18:13 verdiktas negailestingas, toks pat negailestingas kaip ir 10000 žiūrovų minia, nušvilpusi šį bei daugelį kitų olimpiados kovų įvertinimus. Panašu, kad su įsisiūbavusiais AIBA korupcijos malūnais teks kovoti dar ne kartą.

Kai kurie kiti sprendimai taip pat buvo ginčytini. Iranietis Ali Mazaheri mano, jog jo kova buvo suklastota, nes boksininkas buvo diskvalifikuotas už už kelis pakartotinus taisyklių pažeidimus, kurių jis nepadarė. Minimalaus svorio divizijos kovoje dėl aukso medalio kinas Shi Ming Zou su teisėjo pagalba pelnė pergalę prieš tailandietį Kaeo Pongprayooną. Žiūrovai šį sprendimą nušvlpė. Be to, prieš pat sprendimo paskelbimą Zou elgėsi taip, lyg žinotų, kad laimės šią kovą. Tuo tarpu Pongprayoonas maldavo pergalės, kurios galbūt nusipelnė, tačiau nebuvo tikras, kad ją pelnys. Po nugalėtojo paskelbimo Pongprayoonas iš nevilties griuvo ant žemės.

Tikriausiai vienintelis geras olimpinio bokso aspektas yra tas, kad komentatoriai Bobas Papa ir Teddy Atlasas užgaulioja ir įvairiais būdais bando apšmeižti AIBA propaguojamą korupciją. Tuo tarpu AIBA paprašė Papa ir Atlaso pasitraukti iš savo pozicijų, nes jie tariamai trukdė AIBA teisėjams. Neabejoju, kad atviras AIBA korupcijos atskleidimas gali trukdyti asociacijos teisėjų darbui.

JAV boksininkai ypač nukentėjo dėl minėtosios korupcijos. Joks amerikiečių boksininkas nepateko į kovą dėl medalių. Errolas Spence‘as tik sprendimo pakeitimo dėka pateko į ketvirtfinalį, tačiau jame pralaimėjo, nors ir šis pralaimėjimas buvo ginčytinas. Terrellas Gausha pralaimėjo vos vienu tašku, nors pergalės tikrai nusipelnė. Michaelas Hunteris taip pat pralaimėjo kovą, kurioje nusipelnė pergalės.

Šioje įspūdingoje sporto šventėje  mes savo kailiu dar kartą patyrėme ką gali sraunios povandeninės užkulisinės srovės. Kaip bebūtų gaila, nukenčia tie, kurie daugelį metų lieja prakaitą, kraują ir ašaras vardan aukščiausių apdovanojimų – boksininkai.

Nors AIBA atsisako pripažinti savo kaltę, sunku įsivaizduoti, kaip kompetencijos stoka gali būti kalta dėl tokios gausybės blogų sprendimų.

Pirmiausia reikia pašalinti Ching-Kuo Wu iš AIBA vadovo pareigų. Tarptautiniam olimpiniam komitetui reikia aktyviau dalyvauti olimpinio bokso turnyro organizavimo procese arba, kad ir kaip skaudu būtų boksininkams ir bokso gerbėjams, panaikinti boksą iš žaidynių. Olimpiada turi būti garbinga, kad išsaugotų savo teisėtumą. O bokso turnyras toks nėra.

Leave a Comment